Официальный сайт МИД ПМР

О нашем радио

Выход «Радио Приднестровья» в большой эфир всколыхнул коллег-журналистов из разных стран мира. По визитным карточкам приезжавших можно было изучать географию не только Европы, но и других континентов: Франция, Германия, Италия, Швеция, Англия, Греция, Израиль и даже Австралия.


Всех заинтересовала проблема Приднестровья. Их уже не удовлетворяло одностороннее (кишиневское) объяснение возникшей проблемы.


Журналисты искали встреч с государственными и общественными деятелями республики. И, конечно, зарубежных журналистов интересовало, как работают их коллеги на приднестровском радио, удостоенном глушения со стороны противника. (Этим, кстати, в свое время весьма гордились «Голос Америки» и «Радио Свобода»).


Опыт общения с иностранными журналистами в начале 1990-х подсказал необходимость создания на «Радио Приднестровья», помимо редакций вещания на официальных языках государства - русском, украинском и молдавском, редакции вещания на иностранных языках.


В настоящее время вещание государственного радио Приднестровской Молдавской Республики осуществляется на 6-ти языках:

- в FM-диапазоне - на русском, украинском и молдавском языках;

- в СВ-диапазоне - на русском языке;

- в КВ-диапазоне - на русском, английском, немецком и французском языках;

- on-line трансляция в Интернете - на русском, украинском и молдавском языках.


В редакцию "Радио Приднестровья" приходят письма от слушателей из самых разных уголков мира: от наших ближайших соседей - Украины, Молдовы, Белоруссии и России - до таких отдаленных стран, как Великобритания, США, Канада, Япония, Австралия, Новая Зеландия, Китай, Бразилия, Венесуэла, Чили, Мексика, Индия, Нигерия, Алжир и др. Всего (на сегодняшний день) из 45-и стран мира.


Коллектив радио Приднестровской Молдавской Республики благодарен всем своим слушателям за внимание и отзывы о нашей работе.


Слушайте "Радио Приднестровья" - мы работаем для Вас!


Тирасполь 100.7 FM и 104.0 FM, Слободзея 100.7 FM и 74.0 FM, Первомайск 103.4 FM, Григориополь 105 FM, Маяк 106.5 FM и 105.0 FM, Воронково 106.0 FM, Катериновка 104.0 FM, Валя Адынкэ 100.1 FM, Каменка 106.4 FM,
999 кГц, 9665 кГц


Свято української писемності та мови в ПДУ (ФОТОРЕПОРТАЖ)


11 листопада в Центрі української культури ПДУ відбувся урочистий захід, присвячений Дню української писемності та мови.  

Згідно з указом Президента України 9 листопада оголошено Днем української писемності та мови. В ньому сказано про те, що за ініціативою громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства встановлено в Україні День української писемності та мови, який відзначається щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця. Українська мова – державна мова України. Вона також є рідною мовою українців, які проживають за межами України: у Росії, Білорусі, Казахстані, Польщі, Словаччині, Румунії, Канаді, США, Австралії та інших країнах. Українською мовою розмовляє близько 45 мільйонів людей і вона входить до другого десятка найпоширеніших мов світу.

Особливе місце українська мова займає в Придністров`ї, де треть усього населення складають українці. Сьогодні у Республіці близько 900 дітей навчаються українською мовою; серед українських навчальних закладів – три школи, гімназія і ліцей-комлекс «Джерела», факультет української мови та літератури в Інституті мови та літератури ПДУ імені Шевченка.  

Три роки в університеті функціонує Центр україської культури, який веде широку просвітницьку роботу. Ось і сьогодні у Центрі зібралися викладачі університету, студенти, гості, щоб відзначити День української мови. Серед почесних гостей свята – радник-посланник при Посольстві України в РМ Микола Скляренко, Голова Міжнародної громадської організації «Український центр співробітництва» Володимир Фоменко, голова Тираспольського міського товариства української культури «Червона калина» Аліса Коханова, віце-президент Міжнародної організації працівників культури і мистецтва «МАРКІС» художник Юрій Салко, завідувачка відділом природи Тираспольського об`єднаного музею Неля Вакула, завідувачка кафедрою української мови та літератури Марія Дружинець.  

Урочисті слова про українську мову прозвучали у вступному слові ведучих.

Безпосередньо та по-дитячому щиро провучав виступ Марійки Холостенко -учениці Бендерської української гімназії.

Завідувачка кафедри української мови та літератури ПДУ Марія Дружинець нагадала у своєму виступі багатовікову історію української мови та ті пам»ятки, що написані були цією мовою.

«Свято української писемності і мови – це духовне свято. Відзначаємо ми його вже протягом 13 років. Українська мова – одна з найбагатших і найдосконаліших мов світу. Вона має давню історію. Українська літературно-писемна мова сягає своїм корінням одинадцятого століття.В історії періодизації виділяється три періоди функціонування мови:давньоукраїнський,руський та просто мова. Сьогодні наші студенти вивчають не лише історію мови, але й ті зразки історичних, літературних та юридичних памяток, що були написані різними варіантами української мови».

Про тісний зв»язок мови з рідною природою нагадала завідувачка відділом природи Об`єднаного музею Неля Вакула:

«Все найкраще у світі – від природи, у тому числі і мова. Сьогодні дослідники звертають увагу на те, що мова дуже залежить від того, у якому природному середовищі вона розвивається. Найкраща природа – це рідна природа, яка увібрала в себе запах луків і трав. Природа також є скарбницею традицій. Так у наших предків дерево дуб був священною рослиною і символізував собою бога блискавки і грому Перуна.Людина не могла зрубати дуб без спеціального дозволу на те.Таким чином, ці традиції допомагали берегти природу рідного краю. І таких прикладів дуже багато».

Радник-посланник Посольства України в РМ Микола Скляренко нагадав усім присутнім, що стан української мови в Україні сьогодні ще досить невизначений; у Верховній Раді йде обговорення семи законопроектів про мову, автори яких мають досить різні погляди на проблеми функціонування мови в Україні.  

«Приємно вражає і володіння студентами українською мовою, і ентузіазм, і зацікавленість. Придністровський університет, зокрема, кафедра української мови та літератури, роблять велику шляхетну справу: дають людині можливість відчути себе українцем, прилучитися до рідної мови та культури».

Студенти інженероно-технічного факультету підготували цікаві наукові розвідки про функціонування сучасної української мови, про сленг у мові. На завершення прозвучали пісні про Україну у виконанні студентки Світлани Вітт.

В цілому захід пройшов цікаво і творчо, ніби кожен з присутніх побував в Україні і доторкнувся до цілющого джерела рідної мови.  

Лілія Пастернак


1.jpg

Пісню про Україну виконала студентка Світлана Віт

2.jpg

  Директор українського Центру культури при ПДУ Алла Третяченко  

3.jpg

Заступние Голови Міжнарожної асоціації працівників культури і мистецтва МАРКІС Юрій Салко

4.jpg

Голова Тираспольського міського товариства української культури «Червона калина» Аліса Коханова  

5.jpg

Радник-посланник Посольства України в РМ Микола Скляренко